معجزه سلول 


مجموعه گونه های ممتاز 

 ترجمه کتاب 

The Miracle of the Cell 


نویسنده: مایکل دنتون 


 مترجم: اعظم خرام

امتیاز مشتریان


خــــرید 


معجزه سلول 

مجموعه گونه های ممتاز  ادیشن فارسی


نویسنده: پرفسور مایکل دنتون

 

معرفی کتاب بی نظیر معجزه سلول: 

هدف اصلی من از نگارش مجموعه ی گونه‌های ممتاز ارایه شواهد و مدارکی مبنی بر اثبات این حقیقت است که طبیعت به طرز منحصربه فردی برای حیات، به گونهای که در حال حاضر وجود دارد، متناسب و تنظیم شده است و این تناسب نه تنها مختص سلولهایی است که بر پایه ی کربن اند بلکه برای تداوم بقای زیستی ما هم است و در نتیجه نشان می‌دهد نه تنها کیهان زیست محور است بلکه حتی صرف نظر از اینکه چه قدر ممکن است این نظر از مد افتاده به نظر برسد، می‌توان گفت انسان محور نیز است.

این کتاب به ویژه بر تناسب طبیعت با سلول‌هایی که برای ما آشنا هستند و بر پایه‌ی کربن بنا شده‌اند متمرکز شده است. سلول‌هایی که واحدهای اساسی کل حیات روی زمین به شمار می‌آیند. من در این کتاب ویژگیهای بسیاری از اتمهای جدول تناوبی از جمله کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و همچنین فسفر و چندین فلز را بررسی کرده‌ام تا تناسب بی‌نظیر آنها برای خدمت به هدف‌های گوناگون بیوشیمیایی در سلول را به گونه‌ی برجسته‌ای نشان دهم. همانطور که در فصل‌های بعد نشان داده شده، تناسب منحصربه‌فرد بسیاری از اتمهای جدول تناوبی در طراحی سلول‌ها شگفت‌انگیز است. هر طور به آنها نگاه کنیم، شواهد موجود به طرز غیرقابل انکاری حاکی از آن هستند که خواص و ویژگی‌های این اتمها با دقتی باورنکردنی برای انجام عملکردهای کاملا مشخصی که حیات سلول به آنها بستگی دارد، ماهرانه ساخته و پرداخته شده‌اند. در مجموع باید گفت، تناسب کلی خواص این اتم‌ها برای سلول، چیزی را شکل می‌دهد که من آن را (طرح اصلی آغازین) برای طراحی سلول مبتنی بر کربن می‌نامم. طرح اولیه‌ای که از همان ابتدای جهان در نظم اشیا نهادینه شده است.

البته تناسب موجود در طبیعت برای سلول شبیه تناسب آن برای بیولوژی انسانی نیست. بخش‌ها و اجزای اضافی دیگری از تناسب در طبیعت وجود دارند که به نظر می‌رسد به‌طور ویژه ای برای طراحی فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی ما بریده و دوخته شده‌اند. در مورد برخی از این عناصر اضافی در کتاب شگفتی آب و فرزندان نور بحث کرده‌ام. اما بدون توانایی‌های شگفت‌انگیز سلول برای جابجایی از طریق جنین در حال رشد در شیب‌های غلظت (گرادینت) شیمیایی، برای تغییر شکل و تبدیل به انواع گوناگون سلول‌ها، اعم از گلبولهای قرمز، گیرنده‌های نوری، سلول‌های اپيتلیال، لوکوسیتها و مانند آ نها، پیدایش هیچ موجود پیچیده‌ی چندسلولی‌ای امکان پذیر نبود. در واقع، تناسب طبیعت برای انسان، تناسب پیش از آن، یعنی تناسب طبیعت برای سلول را ایجاب می‌کند. سلول‌ها جای پاهای مطمئنی در جاده ای هستند که ما را به نوع بشر می‌رساند.

برای اینکه تمرکزم را بر زيستشناسي خودمان حفظ کرده باشم، در سراسر این کتاب بر ارکان تناسب سلول که به ویژه برای تناسب سلولهای بزرگ و پیچیده‌ی موجودات رده بالاتر به کار گرفته شده اند بیشتر تاکید کرده‌ام. مثلاً برای سلول‌های بزرگ بدن پستانداران که بیش از ده میکرون هستند، نرخ انتشار مولکولها، از جمله اکسیژن، در آب باید بسیار نزدیک به چیزی باشد که در حال حاضر است. اگر خیلی کمتر بود، سیستم گردش خون در جانداران پرسلولی غیرممکن می‌شد و سلول‌هایی که میزان متابولیسم بالایی مانند سلولهای مادارند، در حد کیسه‌های ریزی متشکل از مولکول‌هایی به اندازه‌ی باکتری محدود می‌شدند که بسیار کوچکتر از آن بودند که دربردارنده‌ی سیستم‌های مولکولی‌ای باشند که سلولهای موجودات رده بالاتر حاوی آنها هستند. منظور سامانه‌هایی همچون میکروتوبول‌ها، موتورهای مولکولی و دیگر اجزای اسکلت سلولی‌ هستند. این مولفه‌ها برای تواناییهایی که لازمه‌ی رشد جنینی موجودات پیشرفته‌ی چندسلولی است، همچون توانایی خزیدن ، پیروی از شیبهای شیمیایی، تغییر شکل و چسبندگی انتخابی به سلولهای دیگر حیاتی هستند.

کارل ساگان در جایی اظهار کرده است که: «برای اثبات ادعاهای خارق‌العاده باید مدارک خارق‌العاده ای در اختیار داشت »  ادعای اصلی در این کتاب، اینکه خواص اتمهای بررسی شده در این کتاب با دقت خیره کننده‌ای برای هستی و موجودیت تنظیم شد ه اند، واقعا ادعای خارق‌العاده ای است. اما هما نطور که در این کتاب خواهیم دید، مدارک موجود برای اثبات این ادعا نیز خارق‌العاده اند.

امیدوارم هر خواننده ای با در نظر گرفتن شواهد جمع آوری شده در این کتاب، در پایان فصل هفتم متقاعد شود که طبیعت برای حیات مبتنی بر کربن کاملاً و به دقت تنظیم شده است و چنین تنظیم دقیقی حاکی از وجود طراح یای غیرقابل انکار است. در پایان، امیدوارم خواننده‌ی این کتاب ویدیویی را که نشان می دهد چه طور گلبول سفید روی لام مكيروسكوپ در حال تعقیب باکتری است تماشا کند. تماشای این ویدیو ماهیت شگفت انگیز این اجزای کوچک و خارق‌العاده را که واحدهای اصلی حیات روی زمین هستند، آشکار می‌کند.


      برای تهیه کتاب از وبسایت آمازون می توانید اینجا را کلیک کنید

برای تهیه از وبسایت ما اینجا را کلیک کنید

خرید از فروشگاه    


توضیحات کتاب:

زبان کتاب :  فارسی
نویسنده:  مایکل دنتون

مترجم:  اعظم خرام

انتشارات اولیه: Discovery Institute

شابک کتاب :  978-1990760730
نوع کتاب: صحافی مقوایی 
تعداد صفحات: 208
تاریخ انتشار در کانادا : December 20, 2022
وزن : 9 اونس

اندازه : 5.83x  0.38 x 8.27 h اینچThis book Is Written in English language & Published in Discovery Institute

Link of the original book:


 
The Miracle of the Cell – Discovery Institute Press

Product details

  • Publisher ‏ : ‎ Kidsocado; Farsi ed. edition (December 20, 2022)
  • Language ‏ : ‎ Persian
  • Paperback ‏ : ‎ 208 pages
  • ISBN-10 ‏ : ‎ 1990760732
  • ISBN-13 ‏ : ‎ 978-1990760730
  • Item Weight ‏ : ‎ 9 ounces
  • Dimensions ‏ : ‎ 5.83 x 0.44 x 8.27 inchesاشتراک گذاری