مهم ترین راز های موفقیت در زندگی چیست؟

زیربنایی ترین راز موفقیت

در شهری که من زندگی می کردم از طریق آنتن معمولی تلویزیون به راحتی می توانستیم شبکه های عربی حوزه خلیج فارس را نگاه کنیم درست مانند شبکه های یک و دوصدا و سیمای کشور خودمان،یک روز در مقابل تلویزیون نشسته بودم و شبکه یوابوظبی امارات را تماشا می کردم که مستند زندگی جوان عربی را نشان می داد که از خواب بیدار شد و پرده پنجره رو به دریا را کنار زد وبعد از دوش گرفتن صبحانه مفصلی نوش جان کرد وبه پارکینگ رفت و درآنجا چندین نوع ماشین گران قیمت و مدل بالایی وجود داشت یکی از آنها را انتخاب کرد و سوار شد و از پارکینگ خارج شد و وارد خیابانی در کنار ساحل دریاشد نوای موزیک شادش در حال پخش شدن درماشین گرانقیمتش بود و لذت می برد از زندگی.

یک لحظه به خودم گفتم لعنت به این زندگی که من می کنم خدایا چرا من را چندکیلومتر آنطرف تر  اونور خلیج بدنیا نیاوردی چی می شد اگر بجای این خانواده و این شهر مرا در شهر دبی بدنیا می آوردی چقدر من خوشبخت تر وشاد تر وثروتمند تر می شدم، فکر می کردم مقصر تمام بی پولی ها و بدبختی های زندگی مان این است که من در اینجا  و با این شرایط بدنیا آمده ام سالها با همین افکار و باور سپری کردم و از نوجوانی وارد مرحله جوانی شدم و هر کاری می کردم و موفق نمی شدم دیگران و شرایط موجود را مقصر می دانستم و اشتباهات زندگی ام را به گردن این و آن می انداختم،خودم را قربانی شرایط می دانستم تا اینکه با یک راز بزرگ موفقیت آشنا شدم.

 در این مقاله قصد دارم یکی از مهمترین راز های موفقیت در زندگی را باشما در میان بگذارم شاید مدت ها طول کشید تا آگاه شدم که برای موفقیت در مسیر زندگی باید مسئولیت پذیر باشم .


  • برای موفقیت باید مسئولیت ۱۰۰% زندگی خود را به عهده بگیریم

  پایه و اساس موفقیت این است که تنها یک نفر مسئول زندگی شماست و آن یکنفر هم کسی نیست جزء خود شما اگر میخواهید انسان موفق باشید باید مسئولیت ۱۰۰%زندگی را بعهده بگیرید تمام نتایجی که در زندگی حاصل می شود توسط خود شما رقم خورده است موفقیت و شکست در روابط،،ثروت،سلامتی،شادی،ورشکستگی,بدهی وهرآنچه که در زندگی تجربه میکنید حاصل انتخاب های شماست.

  باید دست از مقصر شمردن دیگران برداریم

  شما مسئول هستید نه هیچکس دیگری ما عادت کرده ایم که تمام وقایع ناخوشایند زندگی را به خارج از خودمان نسبت بدهیم ما والدین،رئیس،دولت،مذهب ،فرزند،همسر،خویشاوندان ،مکانی که درآن بدنیاآمده ایم یا در حال زندگی کردن هستیم را همیشه مقصر اصلی دانسته وخود را همیشه قربانی شرایط این وآن کرده ایم هیچ گاه نمی خواهیم ببینیم که مشکل اصلی خودمان هستیم.تا وقتی که کسی یا چیزی را مسئول و مقصر عدم موفقیت خود بدانیم هرگز موفق نمیشویم. وقت ان رسیده است که از جستجوی بیرون از خود دست برداریم چون این ما هستیم که کیفیت زندگی خودرا رقم میزنیم.وقت آن رسیده که قدرت را در دست بگیریم.

   

  هر اتفاقی که برایتان می افتد،یا خودتان خالق آن هستید یا خودتان اجازه می دهید که آن اتفاق بیفتد.

  برای آنکه انسان موفق و قوی باشید باید موقعیتی را که خودتان خلق کرده اید را بپذیرید، در خانه مدام درگیر گوشی تلفن همراه هستید و در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام و غیره ساعت ها غرق می شوید غافل از آنکه همسر و فرزند شما به توجه و محبت شمانیاز دارد،روزها و هفته ها و ماه ها سپری می شود شما در همین وضعیت به سر می برید و نتیجه آن می شود که طلاق عاطفی میان شما و فرزندان و اعضای خانواده تان به وجود می آید. زیرا شما خودتان این وضعیت را به وجود آورده اید این مثال ساده و قابل درکی است.

  یک مثال دیگر هم هست که هضم آن مشکل تر است :تا پاسی ازشب کار می کنید خسته و کوفته به خانه  می آیید در حالت اغما شام می خورید و بعد جلوی تلویزیون می نشینید و مشغول تماشا کردن فوتبال یا فیلمی می شویدآن قدر خسته و عصبی هستید که نمی توانید کار دیگری انجام دهید وکاری مثل بیرون رفتن قدم  زدن یا بازی کردن با بچه ها وهمسر آنها می خواهند با شما صحبت کند شما می گویید ((بعداً!)) سه سال بعد وقتی  به خانه بر می گردید می بینید کسی در خانه نیست وفقط یادداشت همسرتان آنجاست که نوشته به این دلایل شما را ترک کرده است و بچه ها را هم با خوش برده است.این یکی را هم خودتان به وجود آورده اید.

   

 • آنکه غذای ناسالم میخورد، شمایید(باید یاد بگیریم غذای سالم تری بخوریم) 
 • آنکه به او اعتماد کرده اید،شمایید(به سادگی  وبدون تحقیق اعتماد نکنید) 
 • آنکه در آن کار باقی می ماند، شمایید(کار فعلی تان که دوستش ندارید ول کنید و شغل بهتری پیدا کنید) 
 • آنکه می خرد،شمایید(با برنامه ریزی خرید کنید) 
 • آنکه نه  یا بله می گوید،شمایید(وقتی دوستتان به شما فشار می آورد یا چیزی را اجبار میکند نه بگویید) 
 • آنکه پس انداز نمیکند و بدهکار می شود،شمایید(۱۰%درصد از درآمد خودرا پس انداز کنید و از دارایهایخود بهتر مراقبت کنید) 
 • آنکه ورزش نمی کند،شمایید(روزی ۳۰ دقیقه نرمش و ورزش کنید) 
 • آنکه صبح ها بدون انرژی و با خستگی بیدار می شود،شمایید(شب ها زودتر بخوابید تاخواب کافی و مناسب داشته باشید) 
 • و هزاران موارد دیگری که در زندگی تجربه می کنید. نتیجه گیری
 •   این شما هستید که زندگی خود را خلق می کنید. زندگی فعلی تان حاصل همه افکار و اعمال گذشته شماست .شما مسئول افکار و احساسات فعلی خود هستید. شما مسئول گفتار و کردار خود هستید شما مسئول مطالب و موضوعاتی که به ذهن خود ارسال می کنید هستید-کتاب ها و مجلاتی که می خوانید،برنامه های تلویزیونی و فیلم هایی که تماشا می کنید وانسان هایی که با آنها نشست و برخواست می کنید  اینها  هستند که ذهن شما را برای موفقیت یا عدم موفقیت برنامه ریزی می کنند برای اینکه موفق تر باشید،تنها کاری که باید بکنید این است که طوری رفتار کنید که بیشتر آنچه را که خواهان آن هستید به وجود آورید ومسئولیت ۱۰۰% زندگی خود را بپذیرد آنوقت است که قدرت در دستان شماست.